top of page

При Прилуцькому професійному ліцеї Чернігівської області з 1989 року створено і діє музей  Героя Радянського Союзу, легендарного розвідника часів Другої світової війни, випускника училища Кузьми Савича Гнідаша (нині «Музей історії воїн»).

Основною метою створення  музею є виховання підростаючого покоління на прикладі героїчного минулого нашого народу, ознайомлення з матеріалами про подвиг людей, які захищали рідний край від ненависного ворога у роки Другої світової війни.

Прочитавши повість Бориса Гусєва «За три години до світанку», учні  дізналися, що в 1934 році в нашому училищі навчався розвідник  Кузьма Савич Гнідаш.

І от із 1983 року почалася кропітка робота із пошуків матеріалів про життя та діяльність Гнідаша, щоб у подальшому створити музей. На перший збір пошукового загону прийшло тільки 12 чоловік, більшість з яких приваблювала лише романтика подорожей. Майже ніхто з них не розумів дійсної мети пошуків.

Керувати цією справою доручили колишньому викладачу Логоші Людмилі Михайлівні.

Новоспечений пошуковий загін називали по-різному «Пошук», «Пам’ять”… А самі пошуковці обрали собі горде ім’я «Кімівець». Обрали тому, що в дитинстві мама Кузьму Савича називала Кімушкою, а в роки Другої світової війни він став розвідником, командиром розвідувально-диверсійної групи Кімом. Його соратники по боротьбі називали себе кімівцями. От учні училища й вирішили продовжити благородну справу  відданості і захисту рідного краю і називали себе юними кімівцями.

 

Кімівець – значить перший, хоч першим і важко бути

Кімівець – значить кращий, хоч кращим і важко бути.

Кімівець вступить  в бій з будь-якою несправедливістю,

чого б йому це не коштувало.

Кімівець завжди чесний тому , що він – КІМІВЕЦЬ!

 

Робота пошуковців розпочалася із зустрічі з однокурсником Гнідаша – Іваном Сергійовичом Гайдуком, який у своїх спогадах розповів багато цікавого. Після цієї зустрічі юнаки самі захотіли більш детально ознайомитися з життям нашого випускника. Перед ними стояло багато запитань: «Якою він був людиною? Про що думав, про що мріяв? Як він жив, як готував себе до подвигу?». Щоб дізнатися відповіді на всі ці запитання пошуковці вирішують пройти по всіх місцях, пов’язаних з  його іменем.

Перша подорож була на батьківщину Героя, в с. Салогубівка, що на Роменщині. Прекрасні люди зустріли кімівців. Власне з них і почався наш музей. Метою цієї поїздки було якомога більше дізнатися про пошукову роботу салогубівців. А головне, наблизитися душею до образу К.С. Гнідаша, пізнати його як людину. Салогубівці та і вся Роменщина свято бережуть пам'ять про свого славного земляка, більше 20 років збирали матеріали про нього, створили в селі музей, одна з кімнат якого присвячена К.С. Гнідашу.

Директор школи, він же директор музею М.І. Шевченко і племінниця Кузьми Гнідаша Ніна Дмитрівна Біленко щедро поділилися з кімівцями матеріалами. Вони подарували зошит, де записані адреси 21 людини, що знали колись К.С. Гнідаша, подарували навіть сторінки з конспекту  К.С.Гнідаша, який він писав, коли навчався в автотракторній школі ( нині Прилуцький професійний ліцей)

Відтоді кімівцям просто таланило на зустрічі з прекрасними справжніми людьми .

Природним результатом пошукової роботи став музей. Його відкриття співпало зі святкуванням 75 – річчя з дня народження К.С. Гнідаша. Ветерани Другої світової війни з Києва, Риги, Чернігова, Сімферополя, Слоніма, Криму, Остра, Сум, забувши про біль і ранги, приїхали на Прилуччину, щоб поклонитися пам’яті Героя. Також прибули його рідні й друзі, земляки й побратими, працівники музеїв, школярі, сини і доньки колишніх партизанів, вдови.

- трудова діяльність;

- К.С. Гнідаш – розвідник : цей розділ є центральним в експозиції музею, тому що він розкриває основну діяльність Гнідаша в роки війни, як розвідника. В ньому міститься інформація про його соратників,  бойовий шлях диверсійно – розвідувальної групи, очолюваної Гнідашем, та наслідки розвідувально – диверсійних операцій. Одна з основних операцій проведеної групою Гнідаша підрив залізничного  мосту перед Києвом висвітлена в діарамі «Підрив Дарницького мосту». Також однією із центральних сторінок музею є «Макет землянки Гнідаша», виконаний у вигляді діарами, який розповідає про останні хвилини життя та загибель Героя в слонімських лісах Білорусії;

- К.С. Гнідашу -75: дана експозиція висвітлює широкомасштабну роботу учнів – пошуковців, силами яких було зібрано матеріал, що складає основну частину експозиції музею, яка є великим прикладом самовідданого служіння своєму народу;

- стежиною батьків йдуть сини: – окрема сторінка, в якій згадується про тих  прилучан  та випускників училища , які загинули під час війни в Афганістані;

- остання експозиція приурочена випускнику ліцею, який загинув в зоні антитерористичної операції Івану Олійнику.

         В основі роботи музею є патріотичне виховання  молоді на прикладах бойової звитяги старшого покоління та сучасників. Одним із напрямків є регулярне проведення екскурсій для учнівської молоді міста та прилеглих районів Чернігівської та Полтавської областей, яку організовують та супроводжують учні та педагогічні працівники ліцею.

І на сьогоднішній день музей тісно співпрацює із земляками Гнідаша та учнями Слонімської середньої школи № 1 (Білорусь) , які вшановують пам'ять Героя на місці його загибелі.

На базі музею викладачі ліцею мають можливість проводити  різноманітні  заходи. Так   були проведені урок – мужності «Цей день ми наближали як могли», який підготувала Михайленко Надія Михайлівна,  літературно-музичну композицію «Вічний вогонь пам’яті…» підготувала та провела класний керівник Коростій Надія Адамівна, зустріч з ветеранами проведена класним керівником Куленчою Іриною Іванівною. Із задоволенням студенти беруть участь в квест – грі «Провідники пам’яті», де мають змогу самостійно пізнати цікавий світ музейної кімнати.

Саме ці заходи , які проводяться в стінах музею допомагають сучасній молоді більше пізнати історію рідного краю, дізнатися про подвиги видатних людей, і поринути в ті часи, коли за їх майбутнє віддавали життя. В такі хвилини  їх душі звеличуються гордістю за героїв війни і праці, за порядних і достойних людей, а особливо за К.С. Гнідаша, який  навчався там, де нині навчаються вони, який ходив цими самими стежками, що й вони.

Експозиція музею приурочена історії училища та життєвому шляху героя – розвідника К.С. Гнідаша – випускника училища 1934 року, міститься в окремій кімнаті .

 Експозиція складається із 14 розділів:

на Батьківщині Героя: даний розділ розкриває життєвий шлях Гнідаша до вступу в автотракторну школу;

- в автотракторній школі: розкрито роки навчання  Гнідаша в училищі;

- пам’яті Героя Радянського Союзу К.С. Гнідаша:  розділ розкриває  основну виховну мету музею, так як розповідає про подвиг та пам'ять легендарного розвідника, висвітлений у багатьох художніх та документальних книгах, про назви вулиць , які носять його ім’я в містах Ромни, Чернігів, Прилуках, Слонімі, пам’ятні знаки  та меморіальні дошки, встановлені на честь Героя;

bottom of page